Plusy i minusy samozatrudnienia

Jednoosobową działalność gospodarczą można założyć bez problemu i większego wysiłku. Wystarczy mieć sensowny pomysł na biznes, wybrać odpowiednie kody PKWiU i udać się z wnioskiem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej właściwej dla danego miasta. Zasada „jednego okienka” sprawia, że nie trzeba fatygować się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ani do Urzędu Skarbowego, chyba że od razu ktoś chce stać się czynnym płatnikiem VAT.

Bezetatowy wolny ptak (freelancer)

Podejście do samozatrudnienia bywa rozmaite. Jeśli ktoś dopiero wchodzi na drogę kariery zawodowej, to dużo łatwiej będzie mu zaakceptować rzeczywistość samozatrudnionych. Osoby, które wychodzą z korporacji czy ze stabilnych firm, mogą na początku odczuwać niepokój związany z niepewnością jutra i zarobkowania. Ogromnym atutem jednoosobowej działalności gospodarczej jest całkowita niezależność od zwierzchników. W zależności od rodzaju przedsięwzięcia można pracować w dowolnych godzinach i nikomu nie trzeba tłumaczyć się z potrzeby nagłego wyjścia z firmy na przykład do lekarza lub w sytuacji problemów rodzinnych. Można realizować najbardziej nietypowe projekty, zamieniać pasję w pracę. Samozatrudnienie to powiew wolności, ale czy wolny ptak jest w stanie samodzielnie rozwinąć skrzydła i długo samodzielnie utrzymać się w locie?

Pułapki na samozatrudnionych

Część samozatrudnionych z przyczyn ekonomicznych chce samodzielnie wykonywać wszelkie prace. Jest to raczej błędne myślenie, gdyż na wszystko nie wystarczy czasu, a sprawy takie jak prowadzenie księgowości lepiej jest powierzyć do biura rachunkowego, dzięki czemu zawiłe obowiązki księgowe przestaną spędzać sen z powiek. Samozatrudnieni powinni mieć własne środki finansowe na zasilenie działalności w pierwszym okresie funkcjonowania na rynku. Mogą mieć też środki z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, ale w tym wypadku nie ma szans na wspomaganie firmy finansowo w nagłych przypadkach. Najtrudniejsze dla firmy są pierwsze dwa lata. To czas na pozyskanie klientów, wypromowanie produktów i usług, a także umocnienie swej pozycji na drapieżnym rynku.

ZUS to największy problem

Ale nie tylko. Składki ZUS są wysokie, trzeba je opłacać terminowo, inaczej można spodziewać się poważnych kłopotów. Sporym obciążeniem mogą być podatki typu VAT. Problemem może być też kontrola z instytucji państwowych, które mogą nakładać na podatnika wysokie kary nawet przy niewielkiej nieprawidłowości.

Jaki biznes bez pieniędzy?

Dla osób, które zaczynają od przysłowiowego zera, nie zaleca się biznesów które wymagają znacznych nakładów inwestycyjnych, chyba że osoba zadłużając się w bankach czy w parabankach ponosi świadome ryzyko. Prowadzenie najprostszego sklepu stacjonarnego czy internetowego wymaga zatowarowania – towar handlowy musi być na miejscu, inaczej firma straci zaufanie klientów. Nieznacznych nakładów finansowych wymagają jednosobówki świadczące usługi, na przykład sprzątające. Rzetelne usługi zapracują na system bezkosztowych rekomendacji, dzięki którym ilośc zleceń będzie wzrastać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *