Zakładanie działalności gospodarczej

Własna firma to swoboda i niezależność. Z danych statystycznych wynika, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na tą formę działalności. Jeśli już podjęliśmy tą decyzję, musimy zastanowić się od czego w zasadzie powinniśmy zacząć? Jak zarejestrować działalność? O czym należy pomyśleć? Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza?

Wybierz odpowiednią kategorię działalności

Sukces firmy, w głównej mierze, zależy od pomysłu zakładającego. Jeśli otworzymy sklep z zabawkami na ulicy, na której istnieje już pięć takich placówek – marne nasze szanse. Jeśli jednak zdecydujemy się na utworzenie pola mini golfa w miejscu często odwiedzanym przez turystów i w pobliżu gospodarstwa agroturystycznego, możemy liczyć na znacznie większe zainteresowanie i zyski. Grunt to znaleźć odpowiednie miejsce, badając popyt i zapotrzebowanie na dane usługi w konkretnym rejonie.

Mam pomysł, co dalej?

Teraz trochę formalności. Jeszcze bez wypełniania, ale do zastanowienia. Wybierz formę działalności, a także sposób jej opodatkowania. Możesz w tym celu sprawdzić, na jakich zasadach rozlicza się konkurencja i jaka forma prawna występuje u nich najczęściej. Możesz także zrobić to sam, choć wymaga to już znacznej wiedzy z dziedziny podatków i księgowości. Najlepszą opcją będzie skorzystanie z usług biura rachunkowego, które pomoże nam dobrać odpowiednią formę opodatkowania oraz formę prawną, a także doradzi w trakcie męczących formalności.

CEIDG-1 – rejestracja

Teraz rejestracja. Jeśli nie interesuje nas działalność nierejestrowana, musimy wystąpić z wnioskiem do CEIDG-1. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to katalog przedsiębiorców z nadanym numerem NIP i REGON. Wniosek składa się przez internet, a wypełnienie go jest proste i nie wymaga większych umiejętności. Wystarczy podać w nim datę rozpoczęcia działalności firmy, jej nazwę, miejsce prowadzenia firmy, a także określić w jakim PKD będzie mieścić się nasza działalność.

VAT i REGON

Jeśli dodatkowo rejestrujemy się jako podatnik VAT, również możemy skorzystać z opcji rejestrowania przez internet. Wystarczy, że wypełnimy wniosek VAT-R bezpłatnie i złożymy go do właściwego naczelnika Urzędu Skarbowego. Po dwóch tygodniach od rejestracji w CEIDG-1 uzyskamy numer REGON i możemy zacząć prowadzić działalność. Nie musimy martwić się o rejestrację w ZUS – ma ona miejsce automatycznie, razem z wnioskiem o rejestrację działalności gospodarczej. Rejestracji osobistej musimy jednak dokonać w przypadku zatrudniania nowych pracowników

Jak chronić majątek prowadząc działalność

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *