Czas pracy w trybie pracy zdalnej – dlaczego to tak ważne?

W dobie pandemii praca zdalna nie wydaje się być już niczym dziwnym. Przedsiębiorcy kierują swoich pracowników do pracy zdalnej, jeśli tylko forma pracy pozwala na takie rozwiązanie.

Trzeba pamiętać, że w tym momencie praca zdalna jest rekomendowana nie tylko przez lekarzy, którzy podkreślają, że taki zabieg zmniejsza reemisję wirusa, ale przede wszystkim tę formę pracy rekomendują czołowi politycy Polski i świata.

Wydawać by się mogło, że biuro we własnym domu to świetna sprawa, a praca zdalna nie ma żadnych wad. Niestety nie jest to prawda. Zdalny tryb wykonywania swoich obowiązków może być bardzo męczący i trudny, szczególnie z psychicznego punktu widzenia.

Bardzo ważne jest wyznaczenie sobie ram czasowych pracy. Nie może być tak, że praca z domu będzie trwała praktycznie cały dzień, bo pozwolimy sobie na dłuższą przerwę obiadową, czy lunch. Jeśli stacjonarnie w swoim biurze pracujemy przez 8 godzin dziennie to również w przypadku pracy zdalnej powinniśmy trzymać się tej konkretnej normy czasowej.

Pamiętajmy, że praca zawsze pozostanie pracą, dlatego jeśli zaplanujemy wykonywanie swoich obowiązków na godz. 8.00-16.00 to w rzeczywistości trzeba wykorzystywać ten czas maksymalnie efektywnie. Pracując z domu dajmy z siebie 100% i więcej, co pozwoli nam o godz. 16.01 cieszyć się wolnym popołudniem.

Należy pamiętać, iż psychologowie w ostatnim czasie zwracają szczególną uwagę na to, by trudny dla wszystkich czas pandemii, nie przeorganizował kompletnie naszego dobowego rytmu i stylu życia. Zdrowy organizm to ten, który w czasie doby odpoczywa – i to zarówno fizycznie i psychicznie. Jeśli o tym zapomnimy, nasza odporność na pewno się obniży, co niestety w obecnej chwili może narażać na ogromne niebezpieczeństwo.

www.prawnikprawopracy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *